מה זה "מומחה לשיקום הפה" ובמה הוא שונה מרופא שיניים כללי?

(מאת ד"ר מירב טופל -מומחית לשיקום הפה)

תואר "מומחה לשיקום הפה" (prosthodontist) ניתן לרופא שיניים שבנוסף לשש שנות לימודי רפואת השיניים הכללית, סיים בהצלחה כארבע-חמש שנות הכשרה אקדמית מקצועית בתחום שיקום הפה ועבר את המבחנים העיוניים והקליניים מטעם משרד הבריאות. בישראל, רק כאחוז ורבע מכלל רופאי השיניים מחזיקים בתואר מומחה לשיקום הפה.

שיקום הפה - מהותו להחזיר לשיניים וללסתות את תיפקודן התקין, האסתטיקה, הנוחות ובריאות הפה והשיניים.

לימודי ההתמחות בשיקום הפה מציידים את המומחה בכלים להגיע לאבחנות הנכונות, לבחור את תכנית הטיפול הנכונה ביותר עבור המתרפא, לבצע את הטיפול ברמה הגבוהה ביותר בעזרת מגוון של שיטות ואמצעים מתקדמים, ולנהל מקרה רב-תחומי בשיתוף פעולה עם מומחים בתחומים נוספים כמו אורתודונטיה (יישור שיניים), פריודונטיה (מחלות חניכיים והשתלות), אנדודונטיה (טיפולי שורש) ועוד, וכן שינניות. המומחה לשיקום הפה הוא זה שמתכנן ומוביל את המקרה, ומפנה למומחים אחרים לפי הצורך ובהתאם לשלב הטיפול המתאים. במרפאת מומחים כמו זו שבצרעה, המאגדת מומחים בכל התחומים לעיל, שיתוף הפעולה יעיל, מהיר ופורה יותר.

המומחה לשיקום הפה מקבל ידע מעמיק ונסיון קליני בתחומים הבאים: שחזורים ("סתימות"), כתרים וגשרים, השלמת חסר שיניים מועט או נרחב, מגוון טיפולי שיקום על שתלים, תותבות נשלפות חלקיות או שלמות, שחיקת שיניים, אובדן חומר שן מסיבות שונות, התמודדות עם מקרי עששת נרחבת, מומים מולדים בשיניים, הפרעות במפרקי הלסת, הפרעות סגריות, שחזורים לשיפור האסתטיקה כמו הלבנה וציפויי חרסינה, פגיעות טראומטיות ופתולוגיות בשיניים ובלסת, ועוד.

למי מומלץ לפנות למומחה לשיקום הפה? למי שרוצה טיפול קפדני, איכותי, אסתטי ומבוסס מדעית – מסתימה פשוטה ועד שיקום נרחב, וכן למי שמעוניין לקבל חוות דעת מקצועית לפני טיפול דנטלי מורכב.

אבחון, תכנון וטיפול דנטלי מורכב אצל מי שאינו עומד ברמת הידע המתחייבת, או ברמת הביצוע הנדרשת, עלולים שלא לתת מענה לבעיות הקיימות ואף לגרום לסיבוכים ונזק.

המומחה לשיקום הפה מחויב לסטנדרטים הגבוהים ביותר והקפדה על הפרטים, בין אם מבצע "סתימה" או מידות לשיקום מורכב על שתלים. לשם כך הוא נעזר בידע הדנטלי המעודכן ביותר עפ"י הספרות המקצועית ובאמצעים המתקדמים שיש, וכן במעבדות איכותיות. מומחיותו בתחום מאפשרת לו גם לעמוד על טיבן של שלל שיטות טיפוליות המתפרסמות חדשות לבקרים, חלקן ללא ביסוס מדעי וללא הוכחה קלינית מספקת.

טיפול אצל מומחה לשיקום הפה מבטיח טיפול איכותי, קפדני ואסתטי. לפיכך, למרות שעלות הביצוע, המעבדה והחומרים גבוהה יותר בשל איכותם, בסופו של דבר טיפול נכון ומושכל חוסך כסף וזמן.